پرش لینک ها

هواکش ای بی ام از نظر طراحی، عملکرد و مسیر جریان هوا

هواکش ای بی ام یکی از بهترین دستگاه‌های موجود در صنعت سیالات است. اصولاً فن‌ها مانند کمپرسور و پمپ‌ها یکی از اجزاء تشکیل‌دهنده ساختاری مکانیک سیالات به شمار می‌آیند. فن وسیله‌ای است که برای جابه‌جایی هوا کاربرد دارد. هر فن از قسمت‌های مختلف ساخته می‌‍‌شود که پروانه، موتور و محفظه اجزاء تشکیل‌دهنده هر نوع از فن است.

چرخش پروانه در فن موجب جابه‌جایی هوا می‌شود. متخصصان برای گروه‌بندی دستگاه فن، آن‌ها را بر اساس نوع طراحی پروانه و جابه‌جایی هوا تقسیم می‌کنند. فن EBM یکی از پرمصرف‌ترین و پربازده‌ترین دستگاه‌ها در بخش تهویه سیالات است. در این مقاله ما به موضوع فن و گروه‌بندی آن از لحاظ طراحی، جریان هوا و عملکرد آن می‌پردازیم.

 

هواکش ای بی ام از نظر نوع طراحی

در فن ای بی ام تیغه پروانه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که برای تغییر جریان هوای محیط، نیاز به کمترین فشار و انرژی را دارد. پروانه‌ها در فن ای بی ام براساس شکل هندسی از یکدیگر متمایز می‌شوند و به طور معمول شکل هندسی پروانه‌ها جهت جریان هوا را نشان می‌دهد.

طبقه‌بندی فن‌های تولیدی شرکت ای‌بی‌ام براساس پروانه به صورت زیر است:

1- هواکش آکسیال

هواکش ای بی ام آکسیال
هواکش ای بی ام آکسیال

فناوری به کار رفته در ساخت این فن منحصربه‌فرد است. HyBlade، یک ساختار ترکیبی نوآورانه برای پره‌های هواکش محوری است که نقاط قوت جدیدی به فن محوری ای‌بی‌ام اضافه می‌کند. ترکیبی از یک هسته آلومینیوم و یک پوشش پلاستیکی تقویت شده با الیاف شیشه، یک معیار کاملاً جدید در ساخت فن‌های آکسیال از نظر آیرودینامیکی است.

ساخت آیرودینامیکی فن توسط شرکت ebm  موجب کاهش سروصدا و افزایش بهره‌وری می‌شود. اگر قصد خرید فن ای‌بی‌ام را دارید از این مزیت‌ها بهره‌مند خواهید شد.

 • نصب در کوتاه‌ترین زمان به دلیل کم بودن عمق دستگاه است. عمق کم نشان‌دهنده جمع‌وجور بودن فن است.
 • سطح صدای بسیار کم که به دلیل تیغه‌های داسی شکل است.
 • کارایی بسیار بالا که به دلیل تکنولوژی ساخت در دستگاه است.
 • در یک هواکش محوری، پروانه در جهت موازی با شافت موتور در حال حرکت است.

2- هواکش ای بی ام سانتریفیوژ 

هواکش ای بی ام سانتریفیوژ
هواکش ای بی ام سانتریفیوژ

شکل پروانه در این نوع فن به دو صورت فوروارد و بکوارد ساخته می‌شود که هرکدام خصوصیات منحصربه‌فرد خود را دارد.

– فن بکوارد یا خمیده به عقب

شکل پروانه این فن روبه‌عقب است که باعث شده از این فن به‌عنوان هواکش گریزازمرکز ورودی استفاده شود. افزایش فشار اساساً در پروانه صورت می‌گیرد و بنابراین عموماً نیازی به محفظه مارپیچی روی فن نیست. مزایای استفاده از فن سانتریفیوژ بکوارد عبارت است از:

 • فن سانتریفیوژ دارای راندمان هیدرولیکی بسیار بالایی است.
 • سطح صدای کمی دارد
 • برای فشارهای بالا مناسب است.

خصوصیت محفظه

این نوع فن به دو شکل بدون محفظه مارپیچ و با محفظه مارپیچ در بازار وجود دارد که فن سانتریفوژ بدون محفظه تک ورودی است و فن سانتریفیوژ با محفظه مارپیچ دو ورودی است.

– فن فوروارد یا خمیده روبه‌جلو

از این نوع فن در محیط‌های کوچک استفاده می‌شود که نیاز به جابه‌جایی هوای بسیار زیاد است. ویژگی دیگر طراحی فن ای‌بی‌ام سانتریفیوژ صدای بسیار کم و راندمان بالای دستگاه است.

خصوصیت محفطه

در فن سانتریفیوژ فوروارد محفظه تنها به‌صورت مارپیچی روی پروانه قرار می‌گیرد که جریان هوا به شکل تک و دو ورودی است.

3- فن دیاگونال – هواکش ای بی ام

هواکش ای بی ام دیاگونال
هواکش ای بی ام دیاگونال

فن مورب ebm به دو شکل هواکش محوری و سانتریفیوژ تولید شده است.

هواکش محوری دیاگونال

این نوع فن که مشابه هواکش محوری است، فشار بیشتری به جریان هوا می‌دهد؛ همچنین هوا را با سرعت بیشتری جابه‌جا می‌کند. اگر قصد خرید Ebm برای محیط‌های بزرگ را دارید از فن دیاگونال آکسیال استفاده کنید.

فن مورب سانتریفیوژی

در فن دیاگونال سانتریفیوژی دو خصوصیت هواکش محوری و گریزازمرکز با یکدیگر ترکیب شده است. استفاده از این فن دارای مزایای زیر است:

 • با ایجاد فشار متوسط هوا، بهترین راندمان را ایجاد می‌کند.
 • راندمان دستگاه از هواکش محوری و سانتریفیوژ بالاتر است.
 • سروصدای دستگاه در کمترین حالت است.
 • جریان هوای یکنواخت ایجاد می‌کند.
 • از داغ شدن پروانه جلوگیری کرده و باعث افزایش عمر مفید فن می‌شود.

4- فن مماسی

پروانه در این فن به شکل طولی قرار دارد و جریان هوا عرض دستگاه را طی می‌کند. حرکت جریان هوا در دستگاه بسیار ساکت و یکنواخت است. از این دستگاه در محیط‌های کوچک استفاده می‌شود. دمنده‌های مماس برای سرعت جریان بالای هوا با فشار کم بازگشت مناسب هستند.

دسته بندی هواکش ای بی ام از نظر جهت جریان هوا

یکی از معیارهای گروه‌بندی فن EBM بررسی جریان هوای ورودی و خروجی در دستگاه است.

1- فن آکسیال

در این نوع فن ورودی و خروجی هوا یکسان و موازی با محور دستگاه است. هواکش محوری دارای سطح تماس زیاد است که موجب جریان بیشتر هوا در محیط می‌شوند. مصرف برق در هواکش محوری پایین است، مگر آنکه فشار مکش هوا به فن نیرو وارد کند که در این صورت نیاز به انرژی الکتریکی بالایی دارد. پروانه‌ها در فن محوری نیاز به محفظه دارند؛ اما از دستگاه بدون محفظه هم استفاده می‌شود که ۱۰ تا ۱۵% جریان هوا را کم می‌کند.

فن آکسیال

2- فن سانتریفیوژ

این نوع فن به هواکش گریزازمرکز معروف است، که دلیل چنین نامگذاری نوع جریان هوا در دستگاه است. هوا ورودی در فن موازی با شافت فن وارد دستگاه شده و سپس با چرخش نود درجه از دستگاه خارج می‌شود جریان خروجی هوا در دستگاه به شکل پرتابه‌ای و دارای انحراف از محور دستگاه است.

3- فن دیاگونال

فن مورب نوعی تغییر در فن محوری است که در آن تیغه‌های محفظه و فن قرار دارند. پروانه در این فن شکل مخروطی دارد که قطر پروانه به سمت خروج بزرگتر می‌شود. این تغییر در طراحی موجب می‌شود هوا به‌صورت مورب از دستگاه خارج شود. این دستگاه نسبت به فن محوری در اندازه یکسان، از توان کمتری برخوردار است اما فشار هوای بالاتری ایجاد می‌کند.

4- هواکش ای بی ام مماسی

پروانه روی این نوع از فن چرخیده است. دمنده‌های مماس دارای پروانه‌های درام شکل هستند که تیغه‌های آن به‌صورت چرخیده شده است. جریان هوا، هم محور با تیغه دمنده دو بار در دستگاه چرخیده و بعد از آن خارج می‌شود.

جهت جریان هوا ورودی از داخل به داخل بوده و در قسمت خروجی از داخل به خارج است. مسیریابی جریان خروجی هوا در پروانه‌‌ها به دو صورت ۹۰ و ۱۸۰ درجه است. این نوع از دمنده می‌تواند حجم زیادی از هوا را توزیع کند.

عملکردهای فن ای‌بی‌ام

برای ترسیم عملکرد فن ای‌بی‌ام از نمودار کوردیر استفاده می‌کنیم. برای رسم این نمودار نیاز به اعداد بدون بعد هم داریم. اعداد بدون بعد به‌عنوان ابزاری برای ارزیابی و مقایسه فن‌ها در نظر گرفته می‌شود. این نمودار برای فن‌های مختلف متفاوت است. در این نمودار نسبت حجم با فشار هوا اندازه‌گیری می‌شود.

عملکردهای فن ای‌بی‌ام
عملکردهای فن ای‌بی‌ام

طبق نمودار cordier عملکرد فن‌های متفاوت به شرح زیر است.

 • فن آکسیال: این نوع فن با فشار کم استاتیکی، سرعت جریان هوای بالا را تأمین می‌کند. اغلب از این فن در جریان هوای آزاد استفاده می‌شود.
 • فن‌های محوری با موتور خارجی از طراحی بسیار ضعیفی برخوردار هستند. برای اطمینان بیشتر از کارایی بالاتر دستگاه، فضای کافی در قسمت پشت و جلو دستگاه قرار داده می‌شود تا هوا به‌درستی وارد و خارج شود.
 • فن‌های سانتریفیوژ در درجه اول در کاربردهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که باید فشار بازگشتی بالاتر برطرف شود. این مورد به‌عنوان‌مثال در واحدهای کنترل هوا یا الکترونیک قدرت خنک‌کننده وجود دارد.
 • پنکه‌های مورب از نظر مشخصات عملکردی بین دو نسخه فوق‌الذکر قرار گرفته‌اند. اگر فن‌های محوری فشار کافی را تأمین نکنند و فن‌های گریز از مرکز سرعت جریان هوا را بسیار کم کنند، بهترین گزینه هستند.
 • دمنده‌های مماسی سرعت جریان هوا بالا را با فشار کم پشت و ویژگی‌های صدای بسیار خوب فراهم می‌کنند. با این وجود کارآیی خاصی ندارند و بنابراین فقط برای سطح عملکرد هوا بسیار پایین استفاده می‌شوند.

 

جمع‌بندی در مورد هواکش ای بی ام

کمپانی EBM رهبر فکری جهان در تولید فن و دستگاه‌های تهویه است. آن‌ها هیچ‌گاه از پیشرفت دست نمی‌کشند و هر روز در حال تکمیل دستگاه‌های خود هستند. ساخت پروانه‌هایی که ضدخوردگی است و در دمای بالا امکان کارکرد دارند از تحقیقات جدید شرکت ای‌بی‌ام است.

شرکت تهویه توس به‌عنوان نماینده این شرکت در این روزها تنها کمپانی است که به دلیل تحریم‌های آمریکا می‌تواند فن‌های EBM را وارد کشور کند. اگر قصد خرید از کمپانی ای‌بی‌م و تولیدات این شرکت را دارید حتماً از اصالت کالا باخبر شوید.


این مقالات در مورد فن ای بی ام ebm را از دست ندهید:

1- 0 تا 100 کمپانی ای بی ام ebm-papst

2- انواع فن ای بی ام پاپست | اجزای فن ebm | نحوه نام گذاری فن ای بی ام

یک دیدگاه بگذارید

پشتیبانی واتس اپ
پشتیبانی واتس اپ در خدمت شماست
سلام
به وبسایت رسمی شرکت تهویه توس خوش آمدید.
از طریق واتس اپ پاسخگوی سئوالات شما هستیم.