پرش لینک ها

فن آکسیال ebm چیست؟ مزایا + کاربرد + اجزا + انواع فن axial ای بی ام

فن آکسیال ebm نوعی از فن‌ها محسوب می‌شود که تیغه‌هایی درون خود دارد و این تیغه‌ها هوا را در موازات محور جابجا می‌کنند و در جهت مخالف چرخش پره‌ها، هوا را به بیرون می‌فرستند. فن آکسیال ebm خود نیز دارای شکل و انواع مختلفی است.
فن‌های محوری طوری طراحی شده‌اند که طیف وسیعی از نیازها، از تهویه عمومی تا پردازش تامین هوا را برآورده می‌کنند. انعطاف پذیری نصب آن را به گزینه‌ای ایده آل برای بسیاری از کاربردهای صنعتی و تجاری تبدیل می‌کند.

تست

در ویدئوی زیر آقای سایمون بطور کامل در مورد فن ای بی ام آکسیال صحبت کرده است. پیشنهاد می‌کنم حتما آنرا مشاهده کنید:

کاربردهای فن آکسیال ebm

فن‌های محوری معمولاً برای تخلیه هوای کثیف یا دود ناشی از فرآیندها (مانند سالن‌های اسپری رنگ)، تأمین هوای تازه و خنک‌سازی محیط کار، اتاق‌ها یا ماشین‌آلات استفاده می‌شود. آن‌ها به‌طورمعمول برای حمل حجم زیادی از هوا در فشار کم (SP) طراحی‌شده‌اند و به‌طورکلی در هر دو مدل پروانه نصب‌شده بر روی محور موتور و مدل‌های کمربند دار در دسترس هستند.
قطعات مورداستفاده در ساخت فن‌های محوری صنعتی معمولاً از جنس فولاد نرم است. بااین‌حال، بسته به نوع کاربرد فن آکسیال ebm ممکن است به پره‌های آلومینیومی برای مقاومت در برابر جرقه و یا از جنس فولاد ضدزنگ برای مقاومت در برابر مواد شیمیایی و خورده شدن نیاز داشته باشند.

برخی از کاربردهای رایج فن‌های محوری شامل برج‌های خنک‌کننده، کندانسورهای تهویه مطبوع در فضای باز، خنک‌کننده قطعات الکترونیکی و خنک‌کننده موتورهای احتراق است. همه این دستگاه‌ها برای خروج گرمای خود به جریان هوا احتیاج دارند، اما در برابر حرکت هوا مقاومت کمی دارد یا هیچ‌گونه مانعی وجود ندارد که امکان استفاده از فن‌های محوری کم‌هزینه را فراهم می‌آورد.

نحوه حرکت هوا در فن آکسیال ebm

در یک فن محوری معمولی ، پیشرفت موثر هوا مستقیماً از طریق پروانه و در فاصله ثابت از محور است. مولفه اصلی نیروی تیغه بر روی هوا به صورت محوری از ورودی به خروجی هدایت می شود و بنابراین افزایش فشار را با فرآیندی که ممکن است عمل تیغه مستقیم نامیده شود ، فراهم می کند. نیروی تیغه لزوماً دارای یک مولفه اضافی در جهت مماسی است که واکنش گشتاور کنترلی را ایجاد می کند؛این امر باعث می شود که هوا به طور مستقل در حرکت رو به جلو به دور محور خود بچرخد.

ظرفیت انتقال هوای فن آکسیال ebm بین 100 تا 500000 فوت مکعب در دقیقه (3 تا 14000 متر مکعب در دقیقه) است. پروانه ها معمولاً دارای تیغه هایی با سطح مقطع مطابق با خطوط هوایی هستند. در مقایسه با تیغه های ورق خمیده ، ایروفویل ها می توانند نیروی بیشتری به هوا وارد کنند ، در نتیجه حداکثر فشار را افزایش داده و می توانند بازده بهتری را در طیف وسیع تری از جریان حجمی حفظ کنند. همچنین با افزایش ضخامت و انحنای قسمت های داخلی ، می توان تیغه ها را سفت تر کرد. این امر باعث می شود که لرزش محدود شود و پروانه ها با سرعت بیشتری کار کنند.

فن آکسیال ebm چیست؟

فن آکسیال ebm برای صرفه‌جویی در فضا و تبادل هوای سرد و گرم در انواع دستگاه‌ها و سیستم‌ها استفاده می‌شوند. از ویژگی‌های بارز آن‌ها می‌توان به عمق کم نصب، سطح نویز کم و کارایی عالی اشاره کرد که آن‌ها را برای انتقال هوا از طریق مبدل‌های حرارتی مناسب می‌کند.
همچنین سایر مشخصات این فن‌ها شامل افزایش بهینه کارایی، بهبود حفاظت در برابر خوردگی، کاهش وزن و دوستدار محیط‌زیست با نسبت مطلوب انرژی به خروجی بود.
موتور روتور خارجی ebm مستقیماً در پروانه محوری ادغام شده و یک واحد فن محوری جمع‌وجور را تشکیل می‌دهد. برای نصب، معمولاً از محفظه‌های فن در نازل‌های کوتاه یا بلند استفاده می‌شود.
ترکیبی از فناوری ebm سنسورهای هوشمند و لوازم الکترونیکی کنترلی، فن‌ها را به راه‌حل‌های هوشمند برای همه اهداف تبدیل می‌کند.

فن آکسیال ebm ای بی ام
فن آکسیال ebm ای بی ام

مزایای فن آکسیال ebm در یک نگاه

• دارای ابعاد فشرده
• انتخاب فناوری GreenTech EC یا فناوری AC
• طرح‌ها، اندازه‌ها و سطوح مختلف عملکرد برای ورود و خروج جریان هوا را دارد
• سطوح بهینه کارآیی و سروصدا به لطف طراحی آئرودینامیکی پیچیده تیغه‌های فن کاهش‌یافته است
• فن‌های محوری با فناوری GreenTech EC و ادغام استاندارد عملکردهای کنترلی و سیگنال‌های حسگر بسیار کارآمد و کم‌مصرف شده‌اند.
• طیف گسترده‌ای از کوره‌های نگهبان، سبد و محفظه‌های فن به‌عنوان لوازم جانبی در این نوع فن‌ها استفاده می‌شوند.
• تأییدات متعدد ازجمله VDE، UL، CSA، CE و GOST را گرفته است.

مزایای فن ای بی ام آکسیال ebm
مزایای فن ای بی ام آکسیال ebm

زمینه‌های کاربرد: تهویه، تبرید، تهویه مطبوع، صنعت خودرو، نیروگاه‌های بادی و صنعت ماشین‌آلات/تجهیزات

ایمپلرهای فن آکسیال ebm

HyBlade

این فن دارای ساختار ترکیبی منحصربه‌فرد، و با ترکیبی از مواد پایه آلومینیومی و پوشش پلاستیکی ساخته‌شده که با الیاف شیشه تقویت‌شده و دارای شکل بهینه آیرودینامیکی است، همه پروانه‌های موجود با قطر 200 میلی‌متر تا 990 میلی‌متر عرضه می‌شوند.
ویژگی‌های بارز آن طراحی آئرودینامیکی پیچیده و با وزن کم است. از زمان عرضه در بازار (2007)، محصول با موفقیت در انواع برنامه‌ها با -40 درجه سانتی گراد تا شرایط هوایی گرم و مرطوب مانند کندانسورهای تبخیری و حتی آب‌وهوای بیابانی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

HyBlade فن ای بی ام
HyBlade فن ای بی ام

ویژگی‌های HyBlade

• وزن این فن خیلی سبک شده است
• دارای تیغه بسیار کارآمد است
• در کاهش سروصدا شگفت‌انگیز شده است
• در رتبه‌بندی کارایی بهبود فراوانی رخ‌داده است
• به‌طور قابل‌توجهی سازگار با محیط‌زیست است
• در فن‌آوری AC و EC موجود است


ایمپلر AxiBlade

نوع AxiBlade ترکیبی از مواد جدید و موفق از مجموعه محصولات HyBlade با آخرین پیشرفت‌های آیرودینامیکی (به‌عنوان‌مثال طراحی تیغه، نوک بال، …) است و برخی از پروانه‌ها همچنین دارای اجزای محیطی نوآورانه مانند پره‌های راهنما، دیفیوزر و Flowgrid هستند. محدوده محصولات AxiBlade بیشتر از هر فن محوری دیگری دارای استاندارد بازاری هستند.

فن ای بی ام ebm
فن ای بی ام ebm

ایمپلر سری S

• این نوع دارای تیغه‌های فلزی داسی شکل (ورق فولادی یا آلومینیوم ریخته‌گری) است که برای همه کاربردهایی که پلاستیک محور نیستند، بسیار مناسب است.
• جهت‌های جریان هوا
• جهت جریان هوا همیشه به شرح زیر است.
• جهت جریان هوا هنگام مشاهده به سمت انتهای روتور مشخص می‌شود.
• اگر هنگام نگاه کردن به محفظه روتور فن محوری، هوا به سمت شما حرکت ‌کند، این جهت جریان هوا با عنوان A در غیر این صورت V نامیده می‌شود.

فن ای بی ام ebm سری s
فن ای بی ام ebm سری s

انواع پروانه فن آکسیال

طیف پروانه با موتور:

بر روی فلنج موتور/بوش استاتور نصب می‌شود.
طیف پروانه سری S:

فن آکسیال ebm با کوره های نگهبان : پروانه با موتور و کوره های نگهبان . بر روی کوره های نگهبان (شاخه های نصب عمودی یا افقی) نصب می شود.
طیف W:

فن آکسیال ebm با محفظه فن: پروانه با موتور، کوره های نگهبان و محفظه فن. بر روی محفظه فن نصب می شود.

ساختار بدنه فن axial

– نازل کامل:

ازنظر آیرودینامیکی، یک نازل کامل بهترین راه‌حل است و در مقایسه با سایر اشکال نازل بهترین گزینه انتخابی است.
– نازل کوتاه:

اگر نازل قسمتی از محفظه دستگاه مشتری را تشکیل دهد، از نازل‌های کوتاه استفاده می‌شود.
– دو فلنج:

نازل‌های دارای دو فلنج اجازه نصب حلقه‌های ورودی یا ادغام در یک سیستم مجاری را عملی می‌کنند.

ساختار بدنه فن axial
ساختار بدنه فن axial

محفظه فن و نازل فن آکسیال

اثرات نصب در محفظه یا دهانه فن

نصب در محفظه فن با طراحی بهینه می‌تواند عملکرد هوا و کارایی فن محوری را تا حد زیادی افزایش دهد.

اثرات موقعیت محوری در محفظه فن

عملکرد هوا و کارایی یک فن محوری نیز تحت تأثیر موقعیت محوری آن در محفظه فن قرار دارد.

اثرات ساختار محفظه فن با فن آکسیال

اثرات عرض شکاف هوا بین محفظه فن و تیغه فن‌های محوری

علاوه بر شکل محفظه فن، فاصله هوای گریز از مرکز بین تیغه‌های فن و محفظه فن نیز تأثیر قابل‌توجهی بر مقادیر مشخصات فنی دارد.

کوره‌های نگهبان فن آکسیال

• نصب کوره های نگهبان باعث کاهش عملکرد هوای فن محوری می‌شود.
• نصب کوره های نگهبان سطح سروصدای فن آکسیال ebm را افزایش می‌دهد.
• مقادیر توان صوتی سمت ورودی با نازل کامل یا در محفظه فن بدون کوره های نگهبان ارائه می‌شود.
• استفاده از کوره های نگهبان سطح سروصدا را با توجه به سروصدای جریان هوا تغییر می‌دهد.
• کل قدرت صدا ممکن است تا +6 دسی‌بل (A) افزایش یابد.

هدف از گذاشتن کوره‌های نگهبان جلوگیری از تماس با قطعات دوار و نفوذ مواد خارجی به فن است. این کوره‌ها مقاومت آیرودینامیکی بیشتری ایجاد می‌کنند. به همین دلیل، فرایند طراحی فقط مطابق با مجوزهای ایمنی DIN EN ISO 13857 نیست، بلکه تأثیرات آیرودینامیکی را نیز در نظر می‌گیرد تا اثرات منفی را به حداقل برساند. بااین‌وجود، ما فقط در مواردی که امکان نصب انواع دیگر محافظ‌ها وجود ندارد، استفاده از کوره های نگهبان در فن آکسیال ebm را توصیه می‌کنیم.

دلیل انتخاب فن آکسیال ebm بین انواع فن ها

به‌طورکلی، این فن برای دبی جریان بزرگ‌تر با افزایش فشار نسبتاً کوچک و یک فن گریز از مرکز برای سرعت جریان دبی نسبتاً کوچک‌تر و افزایش فشار زیاد مناسب است. این فن آکسیال ebm برای تأمین هوای تازه، مکیدن هوا از ترانشه های هوای برگشتی، مکش هوا از فیلترهای روتور، تخلیه هوای خارج و غیره استفاده می‌شوند.


این مطلب جذاب را نیز بخوانید:

از سیر تا پیاز فن آکسیال | فن محوری | axial fan

یک دیدگاه بگذارید