پرش لینک ها

انواع فن ای بی ام پاپست | اجزای فن ebm | نحوه نام گذاری فن ای بی ام

جستجو در مورد بهترین فن در بازار، شما را به یکی از بهترین دستگاه‌های بازار جهانی می‌رساند. فن ای بی ام پاپست یک دستگاه پرقدرت آلمانی است که علاوه بر قدرت، زیبایی و طول عمر بالا، از نظر انرژی مصرفی نیز یکی از پربازده‌ترین محصولات در رده جهان محسوب می‌شود. در این مقاله شما را با انواع فن EBM و اجزای آن آشنا می‌کنیم و در پایان عنوان خواهیم کرد که چرا فن ای بی ام یکی از بهترین فن‌های موجود در جهان است.

انواع فن ای بی ام پاپست ebm-papst

شرکت ebm-papst، پیشرو در بازار جهانی فن و دستگاه‌های تهویه هوا است. این شرکت با فلسفه Green Tech-EC، یک رویکرد روشن در زمینه تولید محصولاتش دارد و آنکه «باید هر محصول از لحاظ اقتصادی و زیست‌محیطی، از محصول قبلی پیشی بگیرد». چنین تفکری موجب شده است تا کمپانی ای بی ام بیش از ۲۰ هزار محصول متنوع تولید کند که همه این محصولات در سه گروه زیر تقسیم می‌شوند:

1- فن محوری

تعبیر شرکت ای بی ام از هواکش محوری این کمپانی یک دستگاه جمع‌وجور است. منظور از جمع‌وجور، سادگی در تکنولوژی و ساخت دستگاه است که روتور خارجی مستقیم به پروانه متصل می‌شود و قاب روی پروانه قرار می‌گیرد. قاب دستگاه به نازل کوتاه یا بلند مجهز شده است که هوادهی را بیشتر می‌کند. در زمان خرید فن ای بی ام پاپست شما می‌توانید بین تکنولوژی GreenTech EC  یا AC Tehnology، یکی را انتخاب کنید. در مقایسه بین این دو فناوری،GreenTech EC، کنترل بهتری روی جریان هوا دارد؛ ضمن آنکه مصرف انرژی در فناوری گرین تک بهتر از فناوری AC است.

فن محوری ای بی ام پاپست
فن محوری ای بی ام پاپست

2- فن سانتریفیوژ ای بی ام پاپست

هواکش گریزازمرکز EBM، سازگارترین فن سانتریفیوژ در جهان است که با هر نوع آب‌وهوایی سازگاری دارد. از این فن‌ها می‌توان در محیط‌های بسته یا فضاهای باز استفاده کرد. شرکت  ebm-papst در زمان فروش انواع فن EBM این امکان را به وجود آورده است که اجزا فن را به‌صورت جدا نیز بفروشد. فن سانتریفیوژ ای بی ام، راه‌اندازی اولیه آسان و سریع دارد که این نوع از فن را در مقایسه با دیگر برندهای جهانی متمایز کرده است.

فن سانتریفیوژ ای بی ام پاپست
فن سانتریفیوژ ای بی ام پاپست

3- فن مورب

یکی از انواع فن EBM، هواکش مورب است. هواکش مورب مانند فن آکسیال است، اما در فن مورب هوا به‌صورت محوری به داخل کشیده می‌شود و مورب از دستگاه خارج می‌شود. این نوع فن در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود و در برابر نفوذ گردوغبار عایق‌بندی شده است. فن مورب مانند هواکش محوری یک دستگاه یکپارچه جمع‌وجور است که پروانه به طور مستقیم با موتور اتصال پیدا کرده است.

فن مورب ای بی ام پاپست
فن مورب ای بی ام پاپست

4- هواکش مماسی

این فن مجهز به موتور چاکدار یا موتور مماسی قطب‌دار با موتور خازن است که به‌جای موتور خازن به طور گزینشی می‌توان از موتور گرین تک نیز استفاده کرد. این نوع دمنده دارای ورودی هوای محوری و خروجی PWM یا مورب است. سیستم موتوری گرین تک موجب می‌شود تا دستگاه با سرعت بالاتری نسبت به دمنده‌های قطب‌دار یا موتور خازن حرکت کند. سرعت بالای موتور موجب می‌شود فن بتواند بر هوای برگشتی غلبه کرده و فشار کمتری بر موتور ایجاد شود.

اجزای فن ای بی ام EBM

استفاده از محصولات کمپانی ebm-papst برای کارکردهای صنعتی، گرمایشی تبریدی و تهویه مطبوع امکان‌پذیر است. چنین کاربری بالایی به دلیل طراحی خاص اجزای فن EBM است. یک فن ای‌بی‌ام همیشه از یک دستگاه جریان محور و موتور تشکیل شده است که دستگاه جریان محور می‌تواند یک پروانه محوری، سانتریفیوژ، مورب یا مماسی باشد. موتور دستگاه ای بی ام پاپست نیز به سه شکل مختلف موتور AC، موتور DC  و موتور EC  تولید می‌شود.

اجزای فن ای بی ام پاپست
اجزای فن ای بی ام پاپست

1- پروانه 

بخش اصلی فن ebm پروانه است. کار پروانه سرعت بخشیدن به جریان هوا و تولید فشار برای انتقال هوا است. طراحی پروانه‌های فن ای‌بی‌ام عبارت است از:

  • پروانه آکسیال:

ورودی هوا به‌صورت محوری و در یک خط است. خروجی هوا در پروانه‌های محوری روی همان محور ورودی است.

  • پراونه گریز ازمرکز:

شکل این پروانه‌ها متمایز با پروانه فن محوری است. پروانه فن ای بی ام سانتریفیوژ، به دو شکل «خمیده به عقب» و «روبه‌جلو» است. جریان ورودی هوا در فن سانتریفیوژ، محوری بوده، اما شکل جریان هوای خروجی در این نوع فن به‌صورت پرتابه‌ای و انفجاری است. در مورد پروانه روبه‌جلو حتماً باید از قاب یا محفظه مارپیچ استفاده کرد. اما در مورد فن رو به عقب می‌توان از محفظه‌های دیگر نیز استفاده کرد.

خروجی هوا از بین پروانه فن‌های ای بی ام، بین ۲۰ تا ۷۰ درجه نسبت به محور حرکت روتور است. در فن آکسیال درجه خروجی کمتر از ۲۰ است و در هواکش گریز ازمرکز درجه خروجی بالاتر از ۷۰ خواهد بود.

2- فن مورب ای بی ام پاپست

 هم جریان ورودی و هم جریان خروجی در پروانه‌ها کاملاً متفاوت است. در این فن که به پره‌های آن پره‌های مماسی گفته می‌شود، هوا از پروانه راست محور وارد و بعد از یک دور چرخیدن در طول پروانه مجدد از سمت راست محور پروانه خارج می‌شود.

3- موتور

بیشتر موتورهای ebm-papst از نوع موتور روتور خارجی بوده که باعث می‌شود پروانه روی آن مستقیم سوار شود. اتصال مستقیم موتور به پروانه باعث ساخت پروانه به شکل کاربردی و کوچک‌تر می‌شود. همچنین اتصال پروانه و روتور به یکدیگر باعث چرخش متعادل‌تر و بدون لقی پروانه خواهد شد.

موتورهای AC تک‌فاز و سه‌فاز، برای اتصال مستقیم روی ولتاژ خط طراحی شده‌اند، به شکلی که سیم‌پیچ‌های داخل موتور برای هر نوع ولتاژی قابل کار هستند.

موتور DC، همان‌طور که از نامش پیداست با یک منبع تغذیه خطی در جریان تک‌فاز و سه‌فاز قابلیت عملکرد را دارد.

موتور EC، کارکرد مطمئن‌تر و قوی‌تری نسبت به این دو موتور دارد، زیرا از آهن‌ربای قوی‌تری استفاده می‌کند. موتورهای روتور خارجی EC، از آهنربایی استفاده می‌کند که با فولاد ارزان تهیه شده است و نیاز به آهن‌رباهای کمیاب موجود در محیط‌زیست نیست.

موتور  DC  ولتاژ پایین با همان روشی انرژی تولید می‌کند که موتور EC نیرو تولید می‌کند، با این تفاوت که نیازی به اصلاح در ورودی نیست و جابه‌جایی در سطح ولتاژ بسیار پایین‌تر انجام می‌شود.

4- سیستم الکترونیکی

موتور EC  برای کارکرد بهتر نیازمند سیسیتم کموتاسیون است. سنسورهای موجود در کموتاسیون موقعیت روتور نسبت به سیم‌پیچ‌های استاتور تشخیص می‌دهند و بسته به این‌که روتور در چه موقعیتی از سیم‌پیچ است، انرژی الکتریکی گرفته و روتور را به حرکت می‌آورد. علاوه بر اینکه به طور صحیح سیم پیچ‌ها را انرژی می دهد ، الکترونیک می‌تواند سیگنال‌های کنترل اضافی را نیز پردازش کرده و اطلاعات وضعیت را ارسال کند.

نحوه نام‌گذاری فن ای بی ام پاپست

در نام‌گذاری فن EBM  شش کد از اهمیت بالایی برخوردار است. این شش کد عبارت است از:

۱- نوع فن که با حروف انگلیسی نمایش داده می‌شود.

A: فن آکسیال

S: فن محوری با محافظ

V: هواکش محوری با محفظه پروانه

R: فن سانتریفوژ

G: فن گریزازمرکز با یک ورودی

B: فن سانتریفیوژ با دو ورودی بدون محفظه

D: فن سانتریفوژ با دو ورودی با محفظه

K: گریز از مرکز ترکیبی

۲- تعداد قطب‌ها در موتور AC یا تعداد فاز در موتور EC

۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ تعداد پل؛ اگر کد Z نوشته شود به معنای ۱۲ پل در موتور است. عدد ۱ و ۳ نیز مربوط به تعداد فاز است.

۳- نوع موتور که با حروف انگلیسی مجدد مشخص می‌شود

D: موتور سه‌فاز

E: موتور تک‌فاز

GEC موتور

S: موتور قطب سایه‌دار

Q: موتور قطب سایه دار مربع شکل

۴- به‌صورت عدد و به میلی‌متر نوشته می‌شود که منظور قطر پروانه است.

۵- عدد پنجم کد طراحی مکانیکی فن یا کد طراحی موتور دستگاه است.

۶- کد ششم کد طراحی الکترونیکی

۷- کد مکانیکی دستگاه

نتیجه‌گیری

تمام مشخصات ذکر شده نشان از برتری فن EBM نسبت به دیگر فن‌های موجود در بازار دارد. جنس پره‌های فن در ای‌بی‌ام از نوع آلومینیوم است که باعث بهبود حرکت و مقاومت بالای فن نسبت به فشارهای جانبی می‌شود.

غیر از عمربالا در هواکش ای بی ام، انرژی مصرفی در این فن به دلیل تکنولوژی بالا در موتور EC بسیار پایین است.

شرکت تهویه توس  تنها نماینده‌ی رسمی این کمپانی در ایران است، که این برند بی‌نظیر را در بازار ایران توزیع می‌کند. لذا اگر قصد خرید فن ای بی ام را دارید با کارشناسان تهویه توس تماس بگیرید.


این مقالات در مورد فن ای بی ام ebm را از دست ندهید:

1- 0 تا 100 کمپانی ای بی ام ebm-papst

2- بررسی فن ای بی ام از نظر طراحی، عملکرد و مسیر جریان هوا

یک دیدگاه بگذارید

پشتیبانی واتس اپ
پشتیبانی واتس اپ در خدمت شماست
سلام
به وبسایت رسمی شرکت تهویه توس خوش آمدید.
از طریق واتس اپ پاسخگوی سئوالات شما هستیم.